Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w procesie rekonwalescencji i poprawie zdrowia. Istnieją dwie formy fizjoterapii, jeśli chodzi o miejsce jej wykonywania – może się ona odbywać stacjonarnie tzn. w miejscu do tego przeznaczonym czyli gabinecie, przychodni lub klinice rehabilitacji. Drugą opcją jest fizjoterapia domowa, podczas której to fizjoterapeuta przyjeżdża do domu klienta i tam odbywa się wizyta. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć, aby wybrać najlepszą opcję dla własnych potrzeb. W całości wpisu będę opierał się na możliwościach które mam w ramach pracy w Mirai Clinic oraz które osobiście stosuje na wizytach domowych. Należy pamiętać że każda klinika może mieć inne możliwości a fizjoterapeuta wykonujący wizyty domowe inny wachlarz umiejętności oraz sprzętu który ze sobą zabiera.
Fizjoterapia odbywająca się w gabinecie fizjoterapeuty lub klinice rehabilitacji ma wiele zalet, na pierwszy rzut oka jest na pewno bardziej profesjonalna oraz prestiżowa. Ładnie urządzony gabinet oraz profesjonalny sprzęt wzbudza pozytywne emocje i wygląda lepiej niż stół do masażu rozłożony w salonie. Nie świadczy to jednak o skuteczności terapii, ponieważ na sukces składa się wiele elementów a na tym nam przede wszystkim zależy.
Niewątpliwym plusem fizjoterapii stacjonarnej jest możliwość korzystania z wszelkiego rodzaju sprzętów. Zaczynając od sprzętu do ćwiczeń: wszelkiego rodzaju gumy, maty czy piłki – o ile te przyrządy klienci często posiadają w domach to sprzęt bardziej „siłowniowy” typu sztanga, hantle, ławeczka, wyciąg, rowerek czy bieżnia rzadko jest spotykany w domowym zaciszu, nie mówiąc już o specjalistycznym sprzęcie typu bieżnia antygrawitacyjna czy stół do pionizacji (*dwa ostatnie akurat nie są dostępne w Mirai Clinic). Taki sprzęt oraz duża ilość miejsca pozwala na wykorzystanie terapii ruchowej w pełni jej możliwości a ruch jest podstawą powrotu do zdrowia, praktycznie podczas każdego rodzaju urazu. Świetnie sprawdzi się to u osób aktywnych fizycznie, które doznały urazu podczas sportu lub chcą do niego wrócić. Możliwa jest wtedy analiza i korekta techniki wykonywanych ćwiczeń oraz wprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych a także strategiczne planowanie obciążeń i progresji. Drugą istotną zaletą fizjoterapii stacjonarnej jest posiadanie sprzętu do fizykoterapii, która jest co prawda tylko dodatkiem ale może być pomocna przy wielu schorzeniach. Przykładowo fala uderzeniowa świetnie sprawdzi się w ostrodze piętowej czy łokciu tenisisty a laser wysokoenergetyczny wspomoże gojenie blizny po zabiegu czy operacji. Takich zabiegów nie jesteśmy w stanie wykonać w domu.
Minusem fizjoterapii stacjonarnej jest na pewno dojazd do gabinetu lub kliniki. Klient musi być mobilny, po pierwsze musi być na siłach aby się tam dostać – dojechać sam lub poprosić kogoś aby go zawiózł a po drugie musi mieć samochód lub połączenie komunikacją aby tam dojechać, co nie zawsze jest takie oczywiste. Do minusów transportu dochodzi czas i koszty, o ile nie mieszkasz przy klinice rehabilitacji to musisz poświęcić 15 czy 30 minut w jedną stronę aby dostać się na godzinną sesje z fizjoterapeutą, a za paliwo czy bilet autobusowy też trzeba zapłacić.
Minusy fizjoterapii stacjonarnej to jednocześnie plusy fizjoterapii z dojazdem. Klient oszczędza czas który poświęciłby na dojazd do kliniki oraz pieniądze wydane na paliwo czy bilet – chociaż to drugie w mniejszym lub większym stopniu odbierze sobie fizjoterapeuta który musi ponieść te koszty. Plusem tego że rehabilitacja odbywa się w warunkach domowych jest komfort i prywatność klienta, czuje się on zdecydowanie lepiej w swoim domu niż na sali rehabilitacji wśród innych pacjentów i obcym otoczeniu. Minusem fizjoterapii domowej jest brak sprzętu sportowego oraz fizykoterapii, co ogranicza nas głownie do wszelkiego rodzaju terapii manualnej oraz ćwiczeń z własną masą ciała (chyba że klient ma sprzęt w domu). Dojeżdżając do domów zabieram ze sobą rozkładany stół do masażu oraz cały potrzebny sprzęt typu: oliwka, pistolet do masażu, igły do suchego igłowania czy bańki. Także nie musicie się obawiać że terapia będzie odbywała się na dywanie czy stole w salonie. Fizjoterapia z dojazdem do domu świetnie sprawdzi się dla osób mniej skomunikowanych, którym ciężko dojechać do kliniki, osób które chcą zaoszczędzić czas, osób po operacjach które mają problemy z przemieszczaniem się.
Wybór między fizjoterapią stacjonarną a fizjoterapią domową zależy od indywidualnych potrzeb i warunków pacjenta. Klinika oferuje profesjonalizm, dostęp do specjalistycznego sprzętu i motywację, ale wiąże się z kosztami i ograniczeniem czasowym. Z kolei fizjoterapia domowa jest wygodna, oszczędza czas, ale może brakować jej niektórych zalet kliniki. Ostateczna decyzja powinna być oparta na ocenie indywidualnych potrzeb pacjenta, dostępności czasowej i finansowej oraz stopniu zaawansowania terapii, jakiej wymaga dana osoba. Warto również skonsultować się z fizjoterapeutą, aby uzyskać profesjonalną opinię i dostosować plan leczenia do konkretnych warunków.
Potrzebujesz fizjoterapii stacjonarnej lub z dojazdem do domu?
Zapraszam do zapisu pod nr telefonu: 517 716 492
Autor artykułu:
Fizjoterapia ortopedyczna to jest moja specjalność, najczęściej pracuje z pacjentami po urazach i operacjach:– kolana;
Trening medyczny skupia się na poprawie zdrowia i funkcjonowania organizmu w odróżnieniu od treningu personalnego który opiera się