Jeśli jesteś przed operacją stawu kolanowego powinieneś wiedzieć te 10 rzeczy aby dobrze przygotować się do operacji i powrotu do sprawności!
- Powinieneś wzmocnić nogę do operacji. Zawsze po operacji masa i siła mięśniowa kończyny operowanej spada, co oznacza, że im silniejszą masz nogę przed operacją, tym lepiej! Jeśli zabieg nie jest robiony na ostro, czyli od razu po urazie to masz czas, aby ćwiczyć nogę i ją wzmacniać. Niezależnie od urazu możliwe jest dobranie ćwiczeń, w tym celu udaj się do fizjoterapeuty, aby pokazał Ci jak to robić. Wzmocnienie nogi przed operacją znacznie ułatwi Ci powrót do sprawności, będziesz mógł szybciej i sprawniej chodzić, unosić i zakładać nogę na łóżko. Poznasz też ćwiczenia, które będziesz wykonywał po operacji i będzie Ci łatwiej w tym najcięższym okresie.
- Musisz mieć pełny wyprost i zgięcie min. 90 stopni. Jeśli twoje kolano nie zgina się lub nie prostuje to powinieneś to wypracować jeszcze przed operacją. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakres ruchu blokuje uszkodzona struktura np. fragment pękniętej łąkotki, o tym dowiesz się od swojego ortopedy, który stwierdzi to na podstawie rezonansu i badania funkcjonalnego. W każdym innym przypadku powinieneś mieć pełny wyprost oraz zgięcie przynajmniej 90 stopni a najlepiej 120. Podobnie jak ze wzmacnianiem, powinieneś zgłosić się do fizjoterapeuty, który terapią manualną i technikami mobilizacji popracuje, aby twoje kolano zyskało większy zakres ruchu oraz pokaże Ci, co robić w domu, aby ten zakres utrwalić.
- Decyzje o operacji powinieneś skonsultować z innymi lekarzami. Nie decyduj się na operację (lub jej brak) po słowach jednego lekarza, którego spotkałeś przypadkiem po urazie. Poznaj opinie o różnych lekarzach i wybierz się prywatnie do dobrego lekarza, aby poznać opinie eksperta od kolan. Zdecydowanie warto zapłacić za wizytę i podjechać znacznie dalej niż najbliższy szpital, aby podjąć dobrą decyzję o swoim kolanie. To może być decyzja wpływająca na jakość twojego dalszego życia.
- Po każdym zabiegu operacyjnym stawu kolanowego potrzebne są kule. Powinieneś się w nie zaopatrzyć przed operacją i nauczyć z nimi chodzić. Czasami prywatne placówki zapewniają kule po operacji, więc dowiedz się jak jest w twoim przypadku.
- Jeśli masz ortezę to zabierz ją ze sobą do szpitala, po niektórych operacjach jest ona wskazana. Jeśli nie masz ortezy to nie kupuj jej specjalnie, być może nie będzie potrzebna, a gdyby była to od lekarza lub fizjoterapeuty dowiesz się, jaka i kupisz ją w szpitalu od razu po operacji.
- Przed operacją zaopatrz się w kompresy żelowe do chłodzenia. Można je kupić w aptece, najlepiej kupić dwa, abyś miał na wymianę, ponieważ kolano po zabiegu trzeba chłodzić nawet do 5-6 razy dziennie.
- Po zabiegu będziesz musiał przez jakiś czas robić sobie zastrzyki przeciwzakrzepowe, dostaniesz na nie receptę od lekarza. Robi się je w brzuch i możesz je robić samemu, ale jeśli mdlejesz na widok igły to poproś kogoś aby robił to za Ciebie.
- Warto, abyś kupił lub wypożyczył elektrostymulator, pomaga on odbudować masę i siłę mięśnia czworogłowego uda po operacji, gdy ciężko jest wykonywać złożone ćwiczenia. Takiego sprzętu możesz używać od pierwszego dnia po operacji, 3-4 razy dziennie. Weź go ze sobą do fizjoterapeuty, aby pokazał Ci jak go używać.
- Pierwsze dwa tygodnie po operacji powinieneś spędzić głównie w łóżku i jak najmniej chodzić, aby noga nie puchła. Wiąże się to z ograniczeniem codziennych czynności, przygotuj się na to, że nie będziesz mógł posprzątać, jechać do sklepu czy zajmować się dzieckiem. Zorganizuj sobie pomoc i przygotuj się na to wcześniej.
- Każda operacja jest inna i wiąże się z innymi zaleceniami odnośnie obciążania i zginania kończyny. Zależne jest to od rodzaju operowanej kończyny: więzadło, łąkotka czy chrząstka, a najczęstrze są uszkodzenia tzw. multi, czyli jednoczesne uszkodzenie kilku więzadeł, więzadła i łąkotek lub łąkotki z chrząstką stawową. Do tego ważna jest rozległość uszkodzenia, pęknięta łąkotka u twojego sąsiada czy cioci może być inna niż u Ciebie dlatego, nawet jeśli masz taki sam lub podobny uraz jak ktoś bliski z twojego otoczenia to nie słuchaj jego tylko lekarza i fizjoterapeuty, którzy Cię prowadzą. Może się tak zdażyć, że nie będziesz mógł zginać kolana lub obciążać nogi przez kilka tygodni po operacji (zazwyczaj od 2 do 6), miej to na uwadze planując swoje życie po operacji.
Jeśli szukasz fizjoterapeuty, który poprowadzi twoją rehabilitacje po operacji kolana to zapraszam do zakładki 'kontakt’ i umówienia się na wizytę!
Zapraszam również do innych artykułów na blogu oraz na moje social media po więcej ciekawej wiedzy na temat fizjoterapii ortopedycznej!
Autor artykułu:
Fizjoterapia ortopedyczna to jest moja specjalność, najczęściej pracuje z pacjentami po urazach i operacjach:– kolana;
Dowiedz się więcej